HOME   PRODUKTY    OPISY PRODUKTÓW     CENNIK    PORADY  KARTY PRODUKTÓW     KONTAKT   
 


 

 

PORADY:
PORADA DLA KAŻDEGO !!!
Wszystkie, nawet najwyższej jakości produkty wymagają zapoznania się ze wskazówkami podanymi zarówno na opakowaniach jak i kartach technologicznych. Producent dostosowuje materiały pomocnicze tzn. utwardzacze, rozcieńczalniki do produktu podstawowego. Z tego powodu nie powinno się stosować środków zastępczych i niesprawdzonych technologii lakierowania, pomimo że są tańsze od zalecanych.
Należy pamiętać, że błędy popełnione przez niewłaściwy dobór materiałów ujawniają się nie od razu, lecz dopiero po kilku miesiącach w postaci pękania całej powłoki, tworzenia się tzw. pajęczej siatki, matowienia lakieru. Trzeba pamiętać również o stosowaniu odpowiednich papierów ściernych, sprawdzonych narzędzi (pistoletów o odpowiedniej dyszy), sprawnych urządzeń (np. sprężarek z odpowiednio działającymi odwadniaczami i odolejaczami).
Z pewnością zabiegi te są czasochłonne i w niektórych przypadkach podnoszą koszty - ale ostateczny efekt daje przede wszystkim satysfakcję klientowi - a to w długim okresie procentuje wzrostem prestiżu warsztatu na rynku. A uzyskanie takiej przewagi nad konkurencją w obecnych czasach jest podstawowym elementem nowoczesnego marketingu.
1. Wyroby zarówno poliestrowe (szpachlówki) jak i akrylowe (podkłady, lakiery) muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, nie mogą być narażone na działanie promieni słonecznych.
2. Utwardzacze są bardzo podatne na działanie wilgoci. Należy je przechowywać w pomieszczeniach suchych, po użyciu pojemnik z pozostałym utwardzaczem natychmiast szczelnie zamknąć. W małych warsztatach często posadzki, dla wyeliminowania kurzu, są polewane wodą, lecz często jest to powodem matowienia powierzchni, gdyż zawarty w podkładach i lakierach utwardzacz reaguje z wilgocią.
3. Należy stosować do rozcieńczania podkładów, lakierów i szpachlówki natryskowej rozcieńczalniki zalecane przez producenta, unikać stosowania rozcieńczalnika nitro, szczególnie jeżeli jest niskiej jakości.
4. Do natrysku podkładów akrylowych stosować pistolety z dyszą 1,8-2,0 mm. Jeżeli nakłada się 2 warstwy podkładu to pierwsza warstwa powinna być cienka, dopiero po 10-45 min ( w zależności od temperatury) należy położyć drugą grubszą warstwę. Przed położeniem lakieru nawierzchniowego, podkład powinien być dobrze utwardzony.
5. W celu uniknięcia efektu "siadania" szpachli, nie należy stosować do szlifowania (nawet wstępnego) papieru o gradacji "40". Obróbkę szpachli należy zacząć od papieru o gradacji "80", stosując coraz wyższy. Nie zaleca się szlifować szpachlówek poliestrowych "na mokro", gdyż mają tendencję do wchłaniania wody. Jeżeli była zastosowana taka metoda, to przed położeniem podkładu warstwę szpachlówki należy dobrze wysuszyć.
6. Należy zwracać uwagę na stan techniczny urządzeń stosowanych do lakierowania, szczególnie sprężarek powietrza. Bezwzględnie należy stosować odwadniacze, odolejacze, osuszacze powietrza, gdyż źle oczyszczone powietrze powoduje między innymi powstanie kraterów, bąbli, matowienie lakieru.

 

 

 


Copyright 2003-2009 B I G - D U O
za treść reklamy odpowiada zleceniodawca